Zarejestruj się, lub zaloguj, jeśli posiadasz już konto by uzyskać możliwość wypowiadania się na forum
Zarejestruj się, lub zaloguj, jeśli posiadasz już konto by uzyskać możliwość wypowiadania się na forum
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.



 
IndeksPortalSzukajLatest imagesRejestracjaZaloguj
Witamy na Zagrodzie Mgły, największym, nieoficjalnym forum o Howrse!
Wymień się pocztówką! Klik!
Kanał na YT o Howrse - serdecznie zapraszamy! Klik!

 

 O religiach prehistorycznych słów kilka

Go down 
AutorWiadomość
EveDallas
Moderator
EveDallas


Nick w grze : EveDallas
Liczba postów : 4676
Dołączył : 22/11/2011

O religiach prehistorycznych słów kilka Empty
PisanieTemat: O religiach prehistorycznych słów kilka   O religiach prehistorycznych słów kilka I_icon_minipostSob Maj 24, 2014 1:17 am

Od ałtorki: informacje brałam z papierowych czasopism, trochę mojej własnej wiedzy. Publikowałam to już na forum historycznym, ale to było dawno i nieprawda Razz

Religia w prehistorii. Okres jej rozwoju obejmuje czas od pojawienia się pierwszych ludzi do chwili, gdy powstały pierwsze cywilizacje (sumeryjska i egipska). W tym czasie wiedza (także religijna) nie była przekazywana za pomocą pisma, lecz głównie ustnie. Wiadomości o religijnych zachowaniach opierają się wyłącznie na odkryciach archeologicznych, między innymi znaleziskach kości ułożonych w jakiś szczególny, określony sposób (W paleolicie chowano ludzi wśród kwiatów lub, tak jak Turkiestanie wśród rogów muflona. Odnaleziono także szczątki człowieka pochowanego w pozycji embrionalnej, posypane czerwoną ochrą), figurkach z kości, kamienia, rysunkach naskalnych czy konstrukcji z głazów.

Religia starszej epoki kamienia
Pierwsze dowody jakichkolwiek ceremonii religijnych pochodzą ze starszej epoki kamienia (paleolitu). Odnajdywane były głównie bardzo starannie pochowane ludzkie szczątki. Może to świadczyć o wierze w życie pośmiertne, jakkolwiek by to rozumieć.
Przedstawiciele Homo sapiens prowadziły głównie koczowniczy tryb życia. Z tego czasu pochodzą figurki tzw. Wenus paleolitycznej i malowidła jaskiniowe. Na obrazku obok - najsłynniejsza 'Wenus z Willendorfu'.
Obrazek w spoilerze. Kliknij, aby zobaczyć!:
Figurki mają podkreślone cechy kobiece - piersi, pośladki, biodra i narządy płciowe. Wenus przedstawia boginię - Matkę Dzikich zwierząt i patronkę płodności. O dziwo, brak jest świadectw kultu bóstwa męskiego. Jedną z hipotez jest, że Najwyższe Bóstwo mógł być wyobrażany inaczej, na przykład dźwiękiem.
Malowidła naskalne również są przedstawieniami religijnymi. Na obrazku obok - malowidła naścienne z Lascaux. Nie wiadomo dokładnie, ale być może paleolityczni myśliwi wierzyli, że już samo malowanie zwierząt przyniesie im szczęście na polowaniu?
W jaskini Les Trios Freres (Francja) odnaleziono nieco inne rysunki - mianowicie, człowieka, tzw. Wielkiego Czarownika, z rogami renifera, oczami sowy, uszami wilka, łapami niedźwiedzia, końskim ogonem i kocimi genitaliami. Zwany jest on także szamanem lub panem zwierzyną.

Religia młodszej epoki kamienia
W młodszej epoce kamienia (neolicie) odkryto rolnictwo - dzięki temu ludzie przeszli do osiadłego trybu życia. Jedno ze spostrzeżeń dotyczących uprawy roli wpłynęło szczególnie na sferę religijną - rozwój roślin, od wrzucenia ziarna w ziemię, przez czas oczekiwania aż po wzrost pędu. Przyczyniło się to do rozpoczęcia obserwacji astronomicznych.
W neolicie ciała zmarłych chowano bardzo pieczołowicie. Zakopywanie ciał mogło przypominać siew ziarna - i ziarno, i pogrzebane ciało miało się kiedyś odrodzić. Nieco później w tym okresie zaczęto stosować kremację - świadczy to o bardziej 'uduchowionych' poglądach na egzystencję pośmiertną.
Wraz z rozwojem upraw kult Bogini Matki wysunął się na pierwszy plan - stała się ona także opiekunką zwierząt i boginią ziemi oraz wegetacji. Innym nawiązaniem do rolnictwa była idea tzw. Kosmicznego drzewa. Miała się ona znajdować w centrum świata i łączyć podziemia, niebo i ziemię.
Na przełomie dwóch epok - kamienia i brązu - pojawiły się megality. Układano je w stosy na miejscach pochówku, a także tworzono z nich wielkie konstrukcje (m.in. Stonehenge pod Londynem, który służył do obserwacji astronomicznych - układ głazów wskazuje miejsce wschodu słońca w czasie przesilenia letniego). Menhiry natomiast - długie rzędy kamieni - wyznaczały prawdopodobnie trasy przejść i procesji.

Epoka brązu i żelaza - święta metalurgia
W epoce brązu i żelaza ludzie wierzyli, że metale 'rosną w ziemi', ale robią to wolniej niż rośliny i ludzie. Wydobywanie rud było więc pozyskiwanie metalu jeszcze niedojrzałego. W piecach, 'sztucznych łonach' rozwój metalu miał znacznie przyśpieszać. Kowale i wytapiacze byli uważani za osoby, które mają kontakt ze strefą sacrum.
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=1432587
 
O religiach prehistorycznych słów kilka
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Wegetarianizm, słów kilka
» Kilka(naście) słów na wstęp.
» Kilka słów na poczatek, żeby rozjaśnic o co właściwie chodzi ;)
» Co o tym sądzicie, czyli o planowanym końcu internetu słów kilka
» Kilka konkursów

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: OFFTOPIC :: Rozmowy :: Ciekawostki historyczne-
Skocz do: