Gramatycznie nazwa Polska wywodzi się od nazwy pola – otwartej przestrzeni znajdującej się na danym terytorium. Składa się z dwóch części: nazwy „Pol” – „pole” oznaczającej otwartą przestrzeń lub uprawne pole oraz przyrostkowego formantu przymiotnikowego „-ska”.
Istnieje teoria według której nie ma żadnego udokumentowanego źródła historycznego, w którym jest wymienione plemię o nazwie Polanie.
To jest nadinterpretacja źródeł, którymi dysponujemy oraz pokłosie ewolucyjnego patrzenia na dzieje, kiedy to wszystko musiało się stopniowo rozwijać
Warto w tym zakresie zapoznać z pracami profesora Przemysława Urbańczyka, bardzo ciekawe spojrzenie na temat. Często powiela się, nawet w podręcznikach od historii, że nazwa Polska pochodzi od plemienia Polan,gdzie tak naprawdę ich istnienie jest jedynie legendą, a nie historycznymi faktami. W czasach kiedy polskie państwo się tworzyło w zasadzie było kilka bezimiennych plemion, które mogły pretendować do miana "Polan", ale to raczej ze względu na ich styl życia - byli skupieni wokół pola, które uprawiali i, które było podstawą ich bytu.