Zarejestruj się, lub zaloguj, jeśli posiadasz już konto by uzyskać możliwość wypowiadania się na forum
Zarejestruj się, lub zaloguj, jeśli posiadasz już konto by uzyskać możliwość wypowiadania się na forum
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.



 
IndeksPortalSzukajLatest imagesRejestracjaZaloguj
Witamy na Zagrodzie Mgły, największym, nieoficjalnym forum o Howrse!
Wymień się pocztówką! Klik!
Kanał na YT o Howrse - serdecznie zapraszamy! Klik!

 

 Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta

Go down 
+6
blueberry.
Szarusia16
Aglyss
koziorożec
Sakura
Lubelak
10 posters
AutorWiadomość
Lubelak
Administrator
Lubelak


Liczba postów : 2810
Dołączył : 18/01/2011

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostWto Mar 20, 2012 2:20 pm

Biegasz za przysmakami dla Twojego kota lub psa? Po co? Zwierzęta żyją w zupełnie innym świecie zmysłów. Nie chodzi tylko wzrok czy słuch, ale właśnie o zmysł smaku. Już parę lat temu stwierdzono, że koty nie odczuwają słodkiego. Teraz okazuje się, że dotyczy to większości drapieżników. Mało tego, smak nie jest mięsożercom do niczego potrzebny.

Badania naukowców z filadelfijskiego Monell Chemical Senses Center są kontynuacją wcześniejszych prac nad zmysłem smaku drapieżników, takich jak nasze domowe koty. Tym razem przebadano 12 gatunków reprezentujących różne środowiska. U wszystkich stwierdzono nieprawidłowe działanie genów odpowiedzialnych za odczuwanie słodkiego smaku (receptorów Tas1r2/Tas1r3). Wynika z tego, że drapieżnikom słodycze smakują jak cokolwiek. Najciekawsze jest jednak to, że upośledzenie w odczuwaniu słodkiego smaku pojawia się u wszystkich drapieżników, niezależnie od środowiska życia. I na dobitkę drapieżniki mają upośledzony także receptor tzw. smaku umami – odpowiedzialnego za wykrywanie białka np. w mięsie, sfermentowanych serach itp. (receptor Tas1r1/Tas1r3). Czyli mięso też smakuje im jak cokolwiek!

Do takiego wniosku naukowcy doszli, analizując receptory smaku Tas1r u drapieżników z różnych środowisk, np. hien, lwów morskich, fok, wydr czy foss z Madagaskaru. U wszystkich stwierdzono to samo – drapieżniki nie czują słodkiego i smaku umami (białka). Wyjątkiem są drapieżniki, które do swojej diety wprowadziły pokarm roślinny, np. niedźwiedzie, które chętnie zajadają owoce leśne.

Nie było wielkim zaskoczeniem, że zwierzęta, które nie odczuwają słodkiego, zatraciły także odczucie gorzkiego czy kwaśnego. W sumie ich jedzenie nie ma żadnego smaku. Wyczuwają chyba tylko słony. Sformułowano nawet wniosek, że z ewolucyjnego punktu widzenia odczucie smaku jedzenia nie jest wymagane.

Źródło: Proceedings of the National Academy of Sciences
Portal: Gadzetomania Nauka
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=494332
Sakura
ZAGRODZIANIN
Sakura


Nick w grze : LadyTigra
Liczba postów : 2211
Dołączył : 20/06/2011

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostWto Mar 20, 2012 3:47 pm

To jest tak absurdalne stwierdzenie, jak to, że Słońce kręci się wokół Ziemi. Gdyby drapieżniki nie odczuwały smaku żywności, mogłyby żywić się czymkolwiek, byle tylko to cokolwiek zaspokoiło ich potrzeby żywieniowe, tj. dostarczyło wszystkich składników odżywczych organizmowi. Jednakże mnóstwo gatunków zwierząt mięsożernych poluje na określoną grupę zwierzą, nie wybiegając ponad to w swoim jadłospisie. Poza tym, dlaczego koty czy psy zjadają łapczywie jeden rodzaj "potrawy", zupełnie odrzucając inny, poza tym, wiele kotów i psów jest łasuchami i widząc słodycze, nie dają ludziom spokoju, skacząc po nich, byle tylko dostać ciasteczko?
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=3404501
koziorożec
Przyjaciel Zagrody
koziorożec


Nick w grze : koziorożec
Liczba postów : 1626
Dołączył : 28/02/2012

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostSro Mar 21, 2012 8:34 am

Sakura napisał:
To jest tak absurdalne stwierdzenie, jak to, że Słońce kręci się wokół Ziemi. Gdyby drapieżniki nie odczuwały smaku żywności, mogłyby żywić się czymkolwiek, byle tylko to cokolwiek zaspokoiło ich potrzeby żywieniowe, tj. dostarczyło wszystkich składników odżywczych organizmowi. Jednakże mnóstwo gatunków zwierząt mięsożernych poluje na określoną grupę zwierzą, nie wybiegając ponad to w swoim jadłospisie. Poza tym, dlaczego koty czy psy zjadają łapczywie jeden rodzaj "potrawy", zupełnie odrzucając inny, poza tym, wiele kotów i psów jest łasuchami i widząc słodycze, nie dają ludziom spokoju, skacząc po nich, byle tylko dostać ciasteczko?

Zgadzam się z twoją wypowiedzią
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=1778120
Aglyss
Przyjaciel Zagrody
Aglyss


Nick w grze : Aglyss
Liczba postów : 1624
Dołączył : 01/06/2011

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostSro Mar 21, 2012 9:01 am

Sakura napisał:
To jest tak absurdalne stwierdzenie, jak to, że Słońce kręci się wokół Ziemi. Gdyby drapieżniki nie odczuwały smaku żywności, mogłyby żywić się czymkolwiek, byle tylko to cokolwiek zaspokoiło ich potrzeby żywieniowe, tj. dostarczyło wszystkich składników odżywczych organizmowi. Jednakże mnóstwo gatunków zwierząt mięsożernych poluje na określoną grupę zwierzą, nie wybiegając ponad to w swoim jadłospisie. Poza tym, dlaczego koty czy psy zjadają łapczywie jeden rodzaj "potrawy", zupełnie odrzucając inny, poza tym, wiele kotów i psów jest łasuchami i widząc słodycze, nie dają ludziom spokoju, skacząc po nich, byle tylko dostać ciasteczko?

Może dla nich znaczenie ma zapach i konsystencja jedzenia?
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=825708
Szarusia16
Przyjaciel Zagrody
Szarusia16


Liczba postów : 745
Dołączył : 20/04/2011

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostSro Kwi 18, 2012 11:48 am

jakie brednie
czytałam niedawno, że psy lubią słodki smak, koty za to słodkiego nie odczuwają, ale lubią kwaśny...

i zgadzam się z Sakurą, czemu zwierzęta jednych pokarmów nie lubią, a inne zjadają z wielką chęcią?
Powrót do góry Go down
Gość
Gość
Anonymous



Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostSro Kwi 18, 2012 11:52 am

hah, Szar - dokładnie. przykładowo sól w karmie dla psów - im bardziej posolona (acz z wyczuciem), tym psy zjadają ją chętniej. ;D
Powrót do góry Go down
blueberry.
Jedną nogą w ZM
blueberry.


Nick w grze : blueberry.
Liczba postów : 858
Dołączył : 06/02/2012

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostSro Kwi 18, 2012 12:58 pm

Moja Ś.P suczka wybredna nie była. Smile Co by jej się nie dało to, by zjadła - nie myślcie, że jadła jakieś resztki czy coś. Wink Chociaż nie ukrywam, że jedną karmę śrutowała tak, że o mało się nie zadławiła, a innej nie jadła ze zbytnim zainteresowaniem. Razz
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=3141065&message=change
avrilka
Przyjaciel Zagrody
avrilka


Nick w grze : avrilka
Liczba postów : 2835
Dołączył : 30/01/2012

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostCzw Kwi 19, 2012 11:44 am

A czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego moja kotka zjada paprykarz szczeciński,hem? xD Albo pasztet pomidorowy z kanapki? Razz Serio,nie żartuję...xdd

Właśnie,skoro zwierzęta nie odczuwają smaku to dla czego niby drapieżniki np. taki wilk najchętniej by zjadł sarnę a nie paka czy roślinę?Bo mu smakuje i tyle.
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=3105170
blueberry.
Jedną nogą w ZM
blueberry.


Nick w grze : blueberry.
Liczba postów : 858
Dołączył : 06/02/2012

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostCzw Kwi 19, 2012 12:49 pm

Koniarko nie możliwe jest, by wilk zjadł roślinę. Jest on mięsożercą. Wink
Teraz walnę suchara. xD Wyobraża sobie ktoś wilka jedzącego jakąś roślinkę? Smile
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=3141065&message=change
Gość
Gość
Anonymous



Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostCzw Kwi 19, 2012 1:52 pm

przecież drapieżniki też jedzą trawę, ale nie po to, żeby się najeść, a po to, żeby chociażby pozbyć się robaków, np. nicieni z żołądka... albo jedzą z nudy. Wink to, że jest mięsożercą nie znaczy, że nie może tego zjeść. dzieciaki też połykają jakieś klocki, czy inne papierki, a powszechnie wiadomo, że nie jest to typowo ludzie jedzenie. Wink
Powrót do góry Go down
Go??
Gość
Anonymous



Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostCzw Kwi 19, 2012 10:53 pm

Sakura napisał:
To jest tak absurdalne stwierdzenie, jak to, że Słońce kręci się wokół Ziemi. Gdyby drapieżniki nie odczuwały smaku żywności, mogłyby żywić się czymkolwiek, byle tylko to cokolwiek zaspokoiło ich potrzeby żywieniowe, tj. dostarczyło wszystkich składników odżywczych organizmowi. Jednakże mnóstwo gatunków zwierząt mięsożernych poluje na określoną grupę zwierzą, nie wybiegając ponad to w swoim jadłospisie. Poza tym, dlaczego koty czy psy zjadają łapczywie jeden rodzaj "potrawy", zupełnie odrzucając inny, poza tym, wiele kotów i psów jest łasuchami i widząc słodycze, nie dają ludziom spokoju, skacząc po nich, byle tylko dostać ciasteczko?

Zgadza się.
Mój pies jeżeli chodzi o mięso to trzeba, stać nad nim i go zachęcać, ba nawet do ręki pozwoli Ci wziąć i go nakarmić, a jęzeli sprawa dotyczy się ciastek to nawet go prosić o to nie trzeba.
Powrót do góry Go down
EveDallas
Moderator
EveDallas


Nick w grze : EveDallas
Liczba postów : 4676
Dołączył : 22/11/2011

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostPią Kwi 20, 2012 5:56 am

Moje kocury na przykład wprost ubóstwiają bitą śmietanę. Oczywiście im jej nie daję, ale jak tylko kapnie cokolwiek z miksera/ciastka/gofra/itp, to się zabiją, ale wyliżą do czysta. To obala moją teorię o słodkościach;]
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=1432587
avrilka
Przyjaciel Zagrody
avrilka


Nick w grze : avrilka
Liczba postów : 2835
Dołączył : 30/01/2012

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostPią Kwi 20, 2012 10:17 am

aniawis39 napisał:
Koniarko nie możliwe jest, by wilk zjadł roślinę. Jest on mięsożercą. Wink
Teraz walnę suchara. xD Wyobraża sobie ktoś wilka jedzącego jakąś roślinkę? Smile
Roślinka była przykładem Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta 3864879675
Ale tak naprawdę drapieżniki też jedzą rośliny,trawa dobrze działa na trawienie.
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=3105170
LadyArvena
Administrator
LadyArvena


Nick w grze : LadyArvena
Liczba postów : 4123
Dołączył : 17/01/2011

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostPią Kwi 20, 2012 10:34 am

Dla mnie także ci naukowcy do niczego Smile Mam dwa koty, z czego jeden w sierpniu kończy 12 lat. I smaki na pewno czują. Powącha coś "a to, to dobre" i zje. Jak nigdy nie jadł - spróbuje. Jak posmakuje będzie chciał jeszcze, jak nie - zostawi. Jeżeli by smaku nie czuł, to chyba by wszystko było jednakowo obojętne dla takiego zwierzaka.

koniara1237 napisał:
A czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego moja kotka zjada paprykarz szczeciński,hem? xD Albo pasztet pomidorowy z kanapki? Razz Serio,nie żartuję...xdd

U mnie Kitka uwielbia pomidory, a Heiki jajka XD Jak się obiera je z skorupki to zazwyczaj od razu leci jak w okolicy jest i czeka. Bo a nuż coś na skorupce zostanie i się mu to zdrapnie i odrzuci Smile
Oboje loubią czekoladę. I chipsy. Wystarczy, ze zauważą, że się je, a już się kolegują.
Czasem Kitka ma ochotę na chleb z masłem i też się ładuje na kolana... Zostawia swoją karmę i idzie do nas. Jeżeli by tak samo smakowało to chyba by przy tej misce siedziała.

EveDallas napisał:
Moje kocury na przykład wprost ubóstwiają bitą śmietanę. Oczywiście im jej nie daję, ale jak tylko kapnie cokolwiek z miksera/ciastka/gofra/itp, to się zabiją, ale wyliżą do czysta. To obala moją teorię o słodkościach;]
Ooo... Moje też Smile

Moje koty w ogóle wszystkożerne. Jak zostają frytki, bo za dużo się zrobi, leżą zimne i nikt nie chce, to zanim się wyrzuci - koty się podkarmia. One chętnie. Placki ziemniaczane też lubią. Ości i skórę z ryby. Kosteczki z resztkami mięsa z obiadu niedzielnego... XD Ale na wieczór zawsze musi być dodatkowo karma. I mleczko.
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=187343
Arbuzek_10
Przyjaciel Zagrody
Arbuzek_10


Nick w grze : Arbuzek_10
Liczba postów : 1241
Dołączył : 19/04/2012

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostSro Maj 23, 2012 1:34 pm

Smaki czują, jednakowoż nie są one najważniejsze. Dla nich ważny jest zapach, nie smak. Ważne by jedzenie ładnie pachniało, a chociaż przyzwoicie. Arveno - tak jak powiedziałaś - "koty wąchają (...)", gdyby zależało im na smaku, to by nie wąchały. Taka jest prawda, mimo iż nie wszystkie zwierzęta wąchają, niektóre od razu pożerają XD
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=487074
Sakura
ZAGRODZIANIN
Sakura


Nick w grze : LadyTigra
Liczba postów : 2211
Dołączył : 20/06/2011

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostSro Maj 23, 2012 5:57 pm

Może wydawać nam się to ohydne, ale psy uwielbiają padlinę. Pamiętam, jak na spacerze musiałam wyciągać z pyska mojego Borysa (wtedy był jeszcze szczeniakiem) wielki kawał zgniłego mięcha. O mały włos nie dostałam wtedy odruchu wymiotnego, cały czas czułam to świństwo na rękach Mad. Nie mogłam jednak ukarać go za to, gdyż wśród psów jest to normalne...
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=3404501
Gość
Gość
Anonymous



Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostPią Cze 22, 2012 7:10 am

Dziwne... mój szczeniaczek Fado nie przepada za suchą karmą, ale mokrą z puszki albo jajko zobaczy to gna na złamanie karku... Smile
Powrót do góry Go down
Aglyss
Przyjaciel Zagrody
Aglyss


Nick w grze : Aglyss
Liczba postów : 1624
Dołączył : 01/06/2011

Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipostPią Cze 22, 2012 7:35 am

Unicorn - mój kot ma tak samo
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=825708
Sponsored content





Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta Empty
PisanieTemat: Re: Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta   Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta I_icon_minipost

Powrót do góry Go down
 
Jedzenie bez smaku – tak czują zwierzęta
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Zwierzęta Świata
» Jak zwierzęta widzą świat.
» Zwierzęta a oddawanie krwi - co myślicie?
» Dlaczego zwierzęta nie mówią ludzkim głosem?
» Jakie macie zwierzęta i jak mają naimię?

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: ARCHIWUM :: Archiwum-
Skocz do: