Zarejestruj się, lub zaloguj, jeśli posiadasz już konto by uzyskać możliwość wypowiadania się na forum
Zarejestruj się, lub zaloguj, jeśli posiadasz już konto by uzyskać możliwość wypowiadania się na forum
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.



 
IndeksPortalSzukajLatest imagesRejestracjaZaloguj
Witamy na Zagrodzie Mgły, największym, nieoficjalnym forum o Howrse!
Wymień się pocztówką! Klik!
Kanał na YT o Howrse - serdecznie zapraszamy! Klik!

 

 Rady dla GIMPowców. :)

Go down 
+7
Mika_TLR
Pieskovaa
koniara23499
ZetkaEmka
MaryMariaMara
Alasky
blueberry.
11 posters
AutorWiadomość
blueberry.
Jedną nogą w ZM
blueberry.


Nick w grze : blueberry.
Liczba postów : 858
Dołączył : 06/02/2012

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostWto Lip 03, 2012 7:35 am

Od pół roku działam w GIMPie. Już znam +/- opcje, które pozwalają na wykonanie ładnych, estetycznych prezentacji. Smile To co wiem postaram się opisać. Jeżeli jakiś GIMPowiec chciałby coś dodać, ująć - niech i on się wypowie. Dla tych zaczynających przygodę z GIMPem oraz grafiką: macie pytania, śmiało piszcie! Na początek dam jedną, króciutką radę dla osób, które swoje prezentacje "oznaczają" czcionką "Paskowy".
Nie musicie pisać słowa "by" przed swoim loginem. Wasz login tworzy oryginalny kod kreskowy, więc "by" jest zupełnie niepotrzebne. Bo według mnie lepiej wygląda właśnie bez tego "by". Smile
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=3141065&message=change
Alasky
Przyjaciel Zagrody
Alasky


Liczba postów : 691
Dołączył : 27/03/2012

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostSro Lip 11, 2012 7:10 am

Mam poradniczek Wink
Prosz:
Rady dla GIMPowców. :) Brush1
Powrót do góry Go down
MaryMariaMara
Przyjaciel Zagrody
MaryMariaMara


Nick w grze : Prezentacje.
Liczba postów : 663
Dołączył : 10/07/2012

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostPon Lip 16, 2012 10:36 am

Ja mam pytanie Smile
Jak zapisać plik w formacie PNG w tym gimpie po aktualizacji?
Powrót do góry Go down
Gość
Gość
Anonymous



Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostPon Lip 16, 2012 11:42 am

MaryMaria napisał:
Ja mam pytanie Smile
Jak zapisać plik w formacie PNG w tym gimpie po aktualizacji?
normalnie, nazwapliku.png
Powrót do góry Go down
MaryMariaMara
Przyjaciel Zagrody
MaryMariaMara


Nick w grze : Prezentacje.
Liczba postów : 663
Dołączył : 10/07/2012

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostWto Lip 17, 2012 4:10 am

Themma napisał:
MaryMaria napisał:
Ja mam pytanie Smile
Jak zapisać plik w formacie PNG w tym gimpie po aktualizacji?
normalnie, nazwapliku.png
Już do tego doszłam, ale nie w taki sposób.
Powrót do góry Go down
Alasky
Przyjaciel Zagrody
Alasky


Liczba postów : 691
Dołączył : 27/03/2012

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostWto Lip 17, 2012 6:23 am

A nie ręczę za błędy Gimpa 2.8.Dla mnie njie ma sensu go pobirać,bo ma błędów dużo m.in z formatem .jpg
Powrót do góry Go down
Gość
Gość
Anonymous



Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostWto Lip 17, 2012 7:08 am

Plik --> zapisz jako --> nazwapliku.png
albo Ctrl + S

Ja polecam, mimo wszystko, Gimpa 2.6
Powrót do góry Go down
ZetkaEmka
ZAGRODZIANIN
ZetkaEmka


Nick w grze : ZetkaEmka
Liczba postów : 2034
Dołączył : 06/08/2011

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostWto Sie 14, 2012 1:43 pm

Ja ogarnęłam 2.6 i nie mam zamiaru go zmieniać, bo długo mi zajęło odkrycie tej części jego opcji, które znam. Smile
Powrót do góry Go down
koniara23499
Już coś wie
koniara23499


Nick w grze : koniara23499
Liczba postów : 140
Dołączył : 24/11/2011

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostSob Gru 29, 2012 7:56 am

Ja najpierw używałam 2.6, ale przeniosłam się na inny komputer i nie zwróciłam uwagi, ze ściągnęła inną wersję i teraz używam 2.8.
2.6 jest łatwiejszy, ale ja wolę 2.8...Już się nauczyłam robić na tym drugim, ale jak wracam na stary komputer to trochę się gubię, ale jeszcze pamiętam. Według mnie obie wersje są dobre...
Powrót do góry Go down
https://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=24706
Pieskovaa
Nowy
Pieskovaa


Nick w grze : Pieskova
Liczba postów : 11
Dołączył : 18/01/2013

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostWto Lut 05, 2013 11:39 am

Ta gimp to mój photoshop Razz
Powrót do góry Go down
Mika_TLR
W skromnych progach Zagrody
Mika_TLR


Nick w grze : Mika_TLR
Liczba postów : 486
Dołączył : 07/11/2012

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostCzw Lut 07, 2013 4:00 am

koniara23499 napisał:
Ja najpierw używałam 2.6, ale przeniosłam się na inny komputer i nie zwróciłam uwagi, ze ściągnęła inną wersję i teraz używam 2.8.
2.6 jest łatwiejszy, ale ja wolę 2.8...Już się nauczyłam robić na tym drugim, ale jak wracam na stary komputer to trochę się gubię, ale jeszcze pamiętam. Według mnie obie wersje są dobre...


tu nie o to chodzi, w 2.8.7 nie działa wręcz armia brushy, armia czcionek i kolor z palety RGB...
dodatkowo język zmienia mi się na hiszpański lub baskijski regularnie co 2 dni...
NIE polecam! -tylko gimp 2.6 wersja rozszerzona
Powrót do góry Go down
Asiaa.
Przyjaciel Zagrody
Asiaa.


Nick w grze : Veaphilus
Liczba postów : 1399
Dołączył : 11/12/2011

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostCzw Lut 07, 2013 4:46 am

Nie wiem czemu narzekacie na gimp 2.8. Mi odpowiada bardziej niż 2.6. Zapisujesz : plik> wyeksportuj. Nic trudnego. Wink
Powrót do góry Go down
Go??
Gość
Anonymous



Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostSob Lut 09, 2013 2:10 am

Polecam czcionki z dafont.com
Powrót do góry Go down
Toskania783
Przyjaciel Zagrody
Toskania783


Nick w grze : Toskania783
Liczba postów : 266
Dołączył : 24/02/2013

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostNie Mar 03, 2013 10:41 am

Bardzo fajny ten poradnik o pędzelkach Wink
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=2171667
Karolina211
ZAGRODZIANIN
Karolina211


Nick w grze : Talunalu
Liczba postów : 1018
Dołączył : 28/02/2012

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostSro Mar 06, 2013 3:21 pm

GIMP jest dość prosty w obsłudze. Jednak osobie przyzwyczajonej do 2.6 może się na początku nie spodobać 2.8, ale do wszystkiego idzie się przyzwyczaić (: Pozwolę sobie porównać po swojemu obie wersje ^^
Podstawowe i najbardziej zauważalne różnice:

GIMP 2.6GIMP 2.8
Otwieranie programuMałe, wąskie okienko z planetąSzersze i większe okno z pędzlami
Zapis grafikiPlik>Zapisz [Ctrl+S] lub Plik>Zapisz jako... [Ctrl+Shift+S]
Jest to zapis we wszystkich dostępnych formatach, wystarczy wpisać nazwa.format (format, np: png, jpg, bmp, gif)
Plik>Zapisz [Ctrl+S] lub Plik>Zapisz jako... [Ctrl+Shift+S]
Zapis TYLKO jako .xcf
Plik>Wyeksportuj [Ctrl+E] do lub Plik>Wyeksportuj... [Ctrl+Shift+E]
Zapis we wszystkich formatach innych niż .xcf
Skala wielkości i kryciaWielkość pędzla w skali od 0,01 do 10,00, krycie od 0,00 do 100,00; wąski pasek z "suwakiem", obok którego znajduje się okienko, gdzie możemy wpisać wartość. Można to też zrobić za pomocą strzałek znajdujących się w tym okienku.Wielkość pędzla w skali od 0,01 do... no właśnie, bardzo duża, bo mi się udało wyciągnąć aż do 10000,00, co raczej zbyt potrzebne przy prezentacjach czy awatarach nie jest... może prędzej przy pracy na dużym formacie. Krycie dalej od 0,00 do 100,00 Smile Do ustawiania krycia/wielkości służy szerszy pasek, obok niego nie ma okienka na wpisywanie, bo jest na nim. Do regulacji można też używać strzałek.
KoloryPo zamknięciu programu ostatnio ustawione kolory zapisują się w oknie zmiany koloru i można je łatwo ustawić, jednak przy ponownym uruchomieniu programu widzimy czarny i biały.Po zamknięciu programu ostatnio ustawione kolory zapisują się w oknie zmiany koloru, dodatkowo nie zmieniają się jako pierwsze kolory po wyłączeniu i ponownym włączeniu programu; można je dalej używać bez konieczności ponownego ustawiania.

Dynamika pędzla
Szczerze to za bardzo z tego w 2.6 nie korzystałam, w każdym razie było okienko "Opcje dynamiki" czy coś takiego, gdzie można było wszystko poprzestawiać za pomocą zaznaczania odpowiednich kwadracików.Różne, bardziej rozbudowane opcje dynamiki. Łatwiejszy dostęp, bo okienko jest większe = bardziej zauważalne (; Jeśli ktoś rysuje w GIMPie to polecam poeksperymentować z tymi opcjami
Opcja "Płynne rysowanie" (coś dla rysowników)Tutaj chyba tego nie ma... Po długim użytkowaniu nie namierzyłam tej funkcji, więc śmiem twierdzić, że jej brak.Jest. I to całkiem fajna Smile Ale wymaga poćwiczenia. Jak ktoś ogarnie to można całkiem ładne i równe linearty narysować.
Okna dialogoweMożna ich sporo pootwierać, ale jak będzie ich za dużo zagracą ekran. Można je też włączyć w "Kanały, Ścieżki, Warstwy", jednak nie wszyscy z tego korzystająKilka okien można podpiąć do przybornika. Dla niektórych - fajna sprawa, dla mnie trochę niewygodne byłoby podpięcie tam warstw, bo są one równie ważne jak opcje narzędzia ^^
Przekształcanie klatkiCoś, czego tutaj nie znalazłam. Chyba po prostu tego nie ma ^^"Dosyć ciekawe narzędzie znajdujące się w przyborniku. Nie za bardzo ogarnęłam, jak trzeba pozaznaczać i poprzeciągać żeby wyszło coś w miarę dobrze wyglądającego, ale to jest do przećwiczenia ^^ W każdym razie ta opcja pozwala na... pocięcie (?) fragmentów obrazka bez konieczności kopiowania, wklejania i przekręcania...
Zaznaczenie pierwszego planuNie ma.Jest XD Narzędzie w przyborniku, nazwa mówi sama za siebie.
Zamykanie plikuPo zapisaniu, nie zależnie w jakim formacie klikamy krzyżyk w rogu i program się zamyka.Po zapisaniu w .xcf i kliknięciu krzyżyka program się zamyka. Natomiast po wyeksportowaniu do jakiegoś formatu innego niż .xcf i kliknięciu krzyżyka program pyta, czy zamknąć bez zapisywania w iksceefie (: Moim zdaniem przydatne, nie 1 raz źle zapisałam i cierpiałam z tego powodu xD

Filtrami w 2.8 się jeszcze nie bawiłam, ale chyba jakichś większych różnic nie ma. Program ponoć stabilny (czyt. zawiesza się maksymalnie raz na 3 miesiące XD). Mi nie sprawia żadnych problemów, wszystko chodzi jak powinno. Jako że i 2.6 był nie do końca stabilny, nie narzekam na to, że 2.8 się może zaciąć.

Dodatkowo paczka z "ukośnymi paseczkami" - deseniami do GIMPa, jakby ktoś nie wiedział, skąd pobrać ^^
http://el-l-en.deviantart.com/art/GIMP-Pattern-Set-4-Scanlines-140020578
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=28316
Lionette
Raczkujący
Lionette


Nick w grze : Lionette
Liczba postów : 86
Dołączył : 09/05/2013

Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipostPon Cze 02, 2014 2:48 am

Ja sobie Gimp 2.8. cenię bardzo za możliwość płynnego rysowania pędzlem. Nie mam tabletu graficznego, a myszką rysunki wychodziły mi słabo z powodu "drgań" (jak zwał tak zwał ;P). Teraz mogę łatwo dorzucić do prezentacji własnoręcznie wykonane, proste, ale estetyczne elementy. c:
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=2896106
Sponsored content





Rady dla GIMPowców. :) Empty
PisanieTemat: Re: Rady dla GIMPowców. :)   Rady dla GIMPowców. :) I_icon_minipost

Powrót do góry Go down
 
Rady dla GIMPowców. :)
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Moje rady dla "Gimpowców"
» Rady dla moderatorów
» Rady - Doggi
» Drobniejsze prośby o pomoc, rady
» Bank "Złote rady" - czyli pomoc w finansach :)

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: HOWRSE :: Pracownie graficzne :: Nauka :: Tutoriale-
Skocz do: