Zarejestruj się, lub zaloguj, jeśli posiadasz już konto by uzyskać możliwość wypowiadania się na forum
Zarejestruj się, lub zaloguj, jeśli posiadasz już konto by uzyskać możliwość wypowiadania się na forum
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.



 
IndeksPortalSzukajLatest imagesRejestracjaZaloguj
Witamy na Zagrodzie Mgły, największym, nieoficjalnym forum o Howrse!
Wymień się pocztówką! Klik!
Kanał na YT o Howrse - serdecznie zapraszamy! Klik!

 

 hiszpański - pytanie do znających język

Go down 
2 posters
AutorWiadomość
LadyArvena
Administrator
LadyArvena


Nick w grze : LadyArvena
Liczba postów : 4123
Dołączył : 17/01/2011

hiszpański - pytanie do znających język Empty
PisanieTemat: hiszpański - pytanie do znających język   hiszpański - pytanie do znających język I_icon_minipostPon Cze 10, 2013 9:12 am

Tak teraz przeglądam książkę od hiszpańskiego, i zwróciłam uwagę na takie zdania:
Cytat :

Sevilla está en el sur de España
Vigo está en el oeste de España
Valencia está en el norte de España
San Sebastian está en el oeste de España
Mam więc małe pytanie, bo może ktoś się będzie orientował...

W hiszpańskim są dwa rodzaje "być". Jedno to "estar", czyli "być" w tym momencie (np. zdenerwowana). Drugie to "ser" czyli "być" bardziej stałe, jak imię, miejsce urodzenia, cechy charakterystyczne.

Na moją logikę więc, ułożenie miasta powinno być stałe, czyli słówko "es" (odmiana od "ser"). Dlaczego więc jest "está" (od estar)? Przecież jutro, za miesiąc itp położenie miasta się nie zmieni...
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=187343
Katrina123
Przyjaciel Zagrody
Katrina123


Nick w grze : Katrina_S
Liczba postów : 402
Dołączył : 31/05/2013

hiszpański - pytanie do znających język Empty
PisanieTemat: Re: hiszpański - pytanie do znających język   hiszpański - pytanie do znających język I_icon_minipostPon Cze 10, 2013 9:40 am

Gdy mówimy o aktualnym miejscu pobytu kogoś lub miejscu znajdowania się jakiejś rzeczy używamy czasownika estar ;p
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=4771634
LadyArvena
Administrator
LadyArvena


Nick w grze : LadyArvena
Liczba postów : 4123
Dołączył : 17/01/2011

hiszpański - pytanie do znających język Empty
PisanieTemat: Re: hiszpański - pytanie do znających język   hiszpański - pytanie do znających język I_icon_minipostPon Cze 10, 2013 9:59 am

Czyli w tym momencie. Bo za moment mogę stanąć gdzie indziej/przenieść daną rzecz gdzie indziej. Ale miasto? Jak leży na południu, to będzie leżało. Więc dlaczego?
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=187343
Katrina123
Przyjaciel Zagrody
Katrina123


Nick w grze : Katrina_S
Liczba postów : 402
Dołączył : 31/05/2013

hiszpański - pytanie do znających język Empty
PisanieTemat: Re: hiszpański - pytanie do znających język   hiszpański - pytanie do znających język I_icon_minipostPon Cze 10, 2013 10:18 am

Przeczytaj co pisze po "lub" ;p To też odnosi się do miast.
To taka wariacja językowa, nie znam hiszpańskiego na tyle, by się dokładnie wypowiedzieć dlaczego, po prostu tak jest. Ale myślę, że może chodzić o to, że ser odnosi się bardziej do ludzi, a estar do stanów w jakim ktoś/coś się znajduje... a jakby położenie miasta to taki swego rodzaju stan ;d Z tym, że jak już pisałam, językoznawcą nie jestem.
Powrót do góry Go down
http://www.howrse.pl/joueur/fiche/?id=4771634
Sponsored content





hiszpański - pytanie do znających język Empty
PisanieTemat: Re: hiszpański - pytanie do znających język   hiszpański - pytanie do znających język I_icon_minipost

Powrót do góry Go down
 
hiszpański - pytanie do znających język
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Język niemiecki w szkołach-co o tym sądzicie?
» Potrzebna pomoc- język mi się łamie przy HTML
» Pilnie poszukiwana osoba znająca hiszpański
» GRA - Mustang Hiszpański w RO (SERVER INT)
» Mustang Hiszpański - trening?

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: ARCHIWUM :: Archiwum-
Skocz do: